MONITORING ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
Monitoring životného prostredia je proces pravidelného a systematického sledovania rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú stav a kvalitu životného prostredia. Zahŕňa zbieranie a analýzu údajov o parametroch, ako sú kvalita ovzdušia, vody, pôdy, hladina hluku, teplota a iné prírodné faktory. Hlavným cieľom monitoringu je včasné zistenie zmien v ekosystémoch, hodnotenie vplyvu ľudskej činnosti na prírodu a poskytovanie podkladov na efektívne rozhodovanie v oblasti ochrany životného prostredia.
ENVIRONMENTÁLNE SLEDOVANIE
- Geotechnický, hydrogeologický a hydrochemický monitoring úložných priestorov pre ukladanie vedľajších energetických produktov
- monitoring výsypiek
- vymedzenie rozsahu a vplyvu starých skládok a miest starých ekologických záťaží riziková analýza v oblasti ochrany životného prostredia, modelovanie prúdenia podzemných vôd
- riešenie transportu kontaminantov v nasýtenom zemnom prostredí
- výskum a vývoj v oblasti životného prostredia
MERANIE TECHNICKÝCH VIBRÁCIÍ
Pre posúdenie účinkov mechanického kmitania od rôznych zdrojov – trhacích prác, dopravy, prevozu stavebných mechanizmov či strojného zariadenia na okolité objekty.
Posudzovanie technických vibrácií sa vykonáva na základe porovnania nameraných hodnôt kmitania objektu s hodnotami normovými alebo tými, ktoré sú stanovené znaleckým posudkom pre sledovaný objekt.
V spojení s dynamickým meraním deformácií alebo s ďalšími technickými meraniami je možné jednoznačne preukázať alebo vyvrátiť vplyv vibrácií na poškodenie objektu.
TRHACIE PRÁCE A SLEDOVANIE ICH VPLYVOV NA OKOLIE
- meranie účinku trhacích prác a hodnotenie ich vplyvu na okolie
- bezpečnostné merania počas trhacích prác, mikrorajonovanie a modelovanie územia
INÉ
- meranie hluku, predikciu hluku a modelovanie hlukovej záťaže
- meranie a výpočty nepriezvučnosti stavebných konštrukcií
- odporúčania protihlukových opatrení a clon