GEOTECHNICKÝ MONITORING
Geotechnický monitoring je prioritne zameraný na sledovanie napäťových stavov a pôsobiacich síl v podloží. Ďalej sa zameriava na zisťovanie ich zmien a sledovanie veľkosti a časového vývoja deformácií v podloží pod záujmovými stavbami. Geotechnický monitoring sa uplatňuje pri riešení stability a pri sledovaní bezpečnosti jednotlivých geotechnických celkov a zahŕňa sledovanie:
- tlaku a napätia
- síl a kotevných síl
- vodorovných a zvislých posunov
- náklonu, pretvorenia a lokálnych deformácií
- zaťaženia stavieb technickou seizmicitou
- teploty a ďalších fyzikálnych veličín
GEOMONITORING
Ide o súbor odborných činností, ktorými sú všeobecne pre prípravu, vykonávanie a prevádzkovanie stavieb kvantifikované a pri ich včasnom uplatnení aj eliminované riziká ich bezpečného prevádzkovania a prípadného negatívneho vplyvu na okolité prostredie.
GEOTECHNICKÉ MODELOVANIE A VÝPOČTY
- s využitím v súčasnosti najmodernejšieho softvérového vybavenia (PLAXIS, MODFLOW, MT3D, Civil 3D, FINE, AutoCAD, Atlas)
- pre komplexné zostavenie geotechnického modelu a stanovenie okrajových a počiatočných podmienok
- pre analytické výpočty metódou medznej rovnováhy síl
- pre numerické výpočty metódou konečných prvkov
GEOTECHNICKÉ PRÁCE
Zahŕňajú komplex činností nadväzujúcich na geologické prieskumné práce alebo vykonávanie prác a služieb súvisiacich s projektovaním alebo prevádzkou stavieb, a to zvyčajne vrátane zabezpečenia podkladov pre využitie záujmových území. Výstupom geotechnických prác je na základe výsledkov:
- technických, poľných a laboratórnych prác zostavenie geotechnického modelu územia alebo podložia stavby, zhodnotenie základových pomerov, stanovenie stabilných pomerov
- vykonanie geotechnických výpočtov, identifikovanie možných rizík stavby, spracovanie projektu sanácie a programu monitoringu
GEODETICKÝ MONITORING
Je súčasťou geotechnického monitoringu so zameraním na sledovanie posunov a deformácií záujmových objektov. Geomonitoring má v stavebnej praxi úzku prepojenosť jednotlivých odborných metodík a ďalších činností (environmentálne sledovanie, technický dozor stavby) a priamu súvislosť s rozhodovaním o realizácii stavebných postupov alebo podmienkach prevádzky danej stavby (principiálny princíp observačnej metódy výstavby so sledovaním varovných stavov).
HYDROGEOLOGICKÝ MONITORING
Hydrogeologický monitoring ako súčasť geotechnického monitoringu sleduje vplyv stavby na vodný režim širšieho okolia. Zameriava sa najmä na meranie hladín podzemných a povrchových vôd s cieľom zdokumentovať možné ovplyvnenie životného prostredia záujmovou stavbou alebo činnosťou. Zároveň sa v záujmovom priestore a v podloží stavby sledujú prítoky a odtoky podzemných a povrchových vôd.
HYDROCHEMICKÝ MONITORING
Je tvorený pravidelným chemickým vzorkovaním vôd s cieľom zdokumentovať možné chemické ovplyvnenie životného prostredia záujmovou stavbou alebo dokumentovať hydrochemické zmeny v podloží stavby.